środa, 1 lutego 2023

Leczenie w sanatorium

 

Leczenie w sanatorium

 W leczeniu uzdrowiskowym niezmiernie ważne są nie tylko wykonywane zabiegi, ale również lokalny klimat, przyroda, obecność naturalnych źródeł wód leczniczych. Podczas kilkutygodniowego pobytu w sanatorium pacjent zostaje poddany wielu zabiegom leczniczym, a dodatkowo korzysta z porad lekarskich, dietetycznych, rehabilitacyjnych. Ten rodzaj kompleksowej rehabilitacji określa się mianem balneoterapii.

 

Zabiegi borowinowe

Jest to okładanie ciała lub chorych miejsc borowiną. Ten zabieg to polska specjalność. Borowina jest rodzajem torfu, a jej składniki mogą być wchłaniane przez skórę. Zabieg polega na nałożeniu rozdrobnionej i zmieszanej z wodą papki borowinowej o temperaturze 40–45oC na oczyszczone ciało. Czasami borowinę nakłada się tylko na ręce i stopy, są to tzw. fasony borowinowe. Przyczyniają się do rozluźnienia napięcia stawów i mięśni, a w efekcie zmniejszają ból, zwiększają elastyczność mięśni i ruchomość stawów.

 

Kąpiel solankowa

Wody chlorkowo-sodowe, oprócz chloru i sodu, zawierają także związki siarki, magnezu, wapnia, bromu, potasu oraz siarkowodór i dwutlenek węgla. Stosowane są m.in. w chorobie zwyrodnieniowej i innych przewlekłych chorobach reumatycznych. Zmniejszają pobudliwość nerwów czuciowych, zwiększają ukrwienie skóry, polepszają krążenie krwi.

 

Elektroterapia

Jest to terapia, w której wykorzystuje się nieszkodliwy dla pacjenta prąd elektryczny. Dzięki niej zmniejszają się dolegliwości, poprawia się ukrwienie tkanek. Jednym z rodzajów elektroterapii jest jonoforeza, która polega m.in. na wprowadzaniu w chore miejsca przez skórę środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego. Interdyn to prądy interferencyjne, stosowane w rehabilitacji. Pomagają leczyć wiele chorób oraz  umożliwiają zwalczanie różnego rodzaju bólów. Dzieje się to przez usprawnienie procesów zapewniających tkankom funkcjonowanie oraz zachowanie ich właściwości, ponadto zmniejsza się napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne oraz wydzielają endorfiny. Warto zainteresować się tą formą rehabilitacji, choć zapewne rażenie ciała prądem nie wydaje się zbyt zachęcające. Zabieg jednak nie jest bolesny, a niesie za sobą szereg korzyści, jak pobudzenie działania mięśni i przepływu krwi czy usprawnienie przemiany materii.

 

Masaż wibracyjny

Wibracje to krótkie i rytmiczne uderzenia o powierzchnię ciała, w wyniku których w tkankach powstają drgania. Źródłem wibracji dla aparatów wibracyjnych może być prąd elektryczny, sprężone powietrze lub ciśnienie wody. Można ją wytwarzać również ręcznie lub metodą pośrednią.

Podczas wykonywania masażu wibracyjnego należy przestrzegać zasady, że im bardziej napięty jest dany obszar tkanek, tym delikatniej musi być wykonana wibracja.

Najczęściej stosuje się aparaty Aquavibron i Redor. Aquavibron wykazuje częstotliwość drgań około 7000 na minutę, a wytwarza je przepływająca woda. Kształt oraz rodzaj membrany zależy od masowanej części ciała i jednostki chorobowej. Natomiast aparat Redor przekazuje drgania za pomocą specjalnych taśm. Na siłę bodźców wpływa stopień napięcia taśmy.

 

Masaż wirowy

 Masaż wirowy stanowi jedną z odmian hydromasażu. Masowanie wirami wodnymi świetnie odpręża, działa przeciwbólowo i rozkurczowo, poprawia ukrwienie masowanej części ciała oraz zmniejsza obrzęki. Ten rodzaj wodolecznictwa obejmuje masaż wirowy kończyn górnych, kończyn dolnych, kręgosłupa oraz poszczególnych części kończyn (np. stopy, podudzia, czy przedramiona). Wirówka leczy m.in. reumatyzm, zmiany zwyrodnieniowe stawów, blizny, zaniki mięśni, a nawet porażenia mięśniowe.

 

Ćwiczenia oporowe – co to jest?

Trening oporowy to inaczej trening siłowy, który skierowany jest m.in. do osób chcących zwiększyć siłę oraz masę mięśni. Dzięki niemu można poprawić ogólną kondycję i pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Na czym polega? Trening opiera się na ćwiczeniach z wykorzystaniem obciążeń i gimnastyki zdrowotnej. Podczas ćwiczeń np. na siłowni wykorzystuje się specjalistyczne maszyny i przyrządy takie jak:

·      orbitrek – urządzenie , które umożliwia wykonywanie ćwiczeń będących połączeniem biegania i jazdy na rowerze. Zalecany jest szczególnie osobom mającym problemy ze stawami kolanowymi i biodrami.

·      wioślarz – to urządzenie, dzięki któremu wykonujemy ruchy podobne do tych podczas wiosłowania w kajaku. Podczas ćwiczeń wzmocnione są wszystkie ważne grupy mięśni – w szczególności grzbietu i barków. Trening podnosi wydolność układu krążenia i tym samym poprawia dotlenienie tkanek. Pomaga także szybciej zredukować tkankę tłuszczową.

·      bieżnia – zapewnia intensywny trening chodziarski i biegowy. W zależności od rodzaju bieżni mamy różne warianty programów treningowych, zazwyczaj jednak zakres prędkości z jaką możemy się poruszać wynosi od 1 do 16 km. na godzinę. Panel sterowania informuje nas również o przebytym dystansie, spalonych kaloriach, prędkości przemieszczania się a także czasie i tętnie.

·      rower – trening na ergometrze korzystnie wpływa na ruchomość stawów, poprawia siłę i wytrzymałość mięśni. Jazda na rowerze wzmacnia pracę serca i przyspiesza krążenie. Ponadto przyczynia się do szybszego spalania kalorii.

·      steper – dzięki temu urządzeniu możemy jednocześnie wzmocnić mięśnie pośladków i nóg. Ponadto poprawić pracę serca i krążenie. Urządzenie to w przeciwieństwie do chodzenia po schodach i biegania nie obciąża nadmiernie stawów, dlatego mogą z niego korzystać osoby z nadwagą oraz mające problemy ze stawami.

·      massager – to urządzenie umożliwiające nam wykonanie masażu taśmą poszczególnych partii ciała. Począwszy od stóp, poprzez nogi, pośladki aż po plecy i barki. Podczas masażu zmniejszane jest napięcie mięśni, wspomagane jest krążenie i przyspieszone zostaje usuwanie zbędnych substancji. 

Gimnastyka grupowa - Zdrowy Kręgosłup

Gimnastyka Zdrowy Kręgosłup to program ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie równowagi mięśniowej oraz zredukowanie dolegliwości bólowych wynikających z siedzącego trybu życia.

 Zajęcia polecane są wszystkim tym, którzy chcą odzyskać świadomość ciała i elegancję ruchu. Ćwiczenia prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów wzbogacone są o teoretyczne informacje, dzięki którym czynności dnia codziennego nie będą obciążać, a wspierać kręgosłup, stawy i mięśnie. 

Ćwiczenia czynne w odciążeniu

 Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta w warunkach zmniejszenia lub nawet zniesienia działania siły ciążenia na daną część ciała, w możliwie największym, bezbolesnym zakresie ruchu.

W celu uzyskania odciążenia najczęściej stosuje się w terapii systemy podwieszania bloczkowego (system materiałowych i skórzanych podwieszek, bloczki kierunkowe do linek, linki oraz uchwyty do linek). W Polsce najbardziej powszechnie stosowane są uchwyty do linek w postaci metalowych konstrukcji w kształcie krat, które wraz z podwieszkami tworzą UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego).

 Magnetoterapia

 Magnetoterapia to jedna z częściej stosowanych metod fizykoterapeutycznych. Polega ona na wykorzystaniu leczniczych właściwości pola magnetycznego, które przenika w głąb zmienionych chorobowo tkanek i mobilizuje je do regeneracji. Urządzenie do wykonywania magnetoterapii to magnetronik. Zabiegi z użyciem pola magnetycznego pomagają zredukować ból i stan zapalny, niwelują obrzęki oraz przyspieszają gojenie.

 

Ultradźwięki

 Terapia z wykorzystaniem ultradźwięków polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej umiejscowione struktury ciała za pomocą fali ultradźwiękowej. Celem stosowania ultradźwięków w rehabilitacji jest uzyskanie efektu przeciwbólowego oraz wywołanie stymulacji komórkowych procesów naprawczych.Ultradźwięki stymulują kolagen do przebudowy, dlatego też są powszechnie stosowane przy urazach polegających na naderwaniu więzadeł, ścięgien, tkanek łącznych. Rezultatem zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków jest wzrost elastyczności kolagenu, uelastycznienie blizn, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawa odżywienia tkanek. Ponadto ultradźwięki wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz